Aktywny Senior

Kategoria: Projekty Archiwalne Opublikowano: 27 sierpień 2013

Z przyjemnością informujemy, że dzięki dofinansowaniu w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS II) warszawscy seniorzy (osoby w wieku 60+) mogą skorzystać z następujących zajęć i warsztatów organizowanych przez Fundację Pracownia Kompetencji:

 

1. Warsztaty „Kuźnia kompetencji społecznych"

 • program obowiązkowy dla każdego uczestnika inicjujący jego udział w projekcie;
 • mają na celu wzmocnienie postaw aktywnych, wzrost wiary we własne siły, umiejętności i możliwości, odnalezienie w sobie mocnych stron i umiejętne zarządzanie własnym potencjałem w celu skutecznej realizacji planów i zamierzeń, poprawę skutecznej komunikacji w codziennym życiu, wzrost umiejętności rozpoznawania negatywnych stanów wpływających negatywnie na skuteczność podejmowanych działań, wzmocnienie postawy kreatywnej i inicjującej działania.

Czas trwania - 20 godzin lekcyjnych (4 dni po 5 godzin lekcyjnych).

2. Zajęcia edukacyjne

Seniorzy mogą wybrać najbardziej interesujące ich tematy (minimum 2), ale mogą też skorzystać ze wszystkich:

 • „zdrowe żywienie" (5 godzin lekcyjnych) - m. in. obalanie mitów żywieniowych, zbilansowana dieta, suplementy, szkodliwość konserwantów itp.,
 • „porady prawne i obywatelskie" (5 godzin lekcyjnych) - m. in. zadłużenia, świadczenia socjalne, prawa konsumenta - umowy pułapki, piramidy finansowe,
 • „po co mi Internet?" (5 godzin lekcyjnych) - m. in. strony dla seniorów, strony informacyjne, komunikatory jako szansa nawiązania i utrzymywania kontaktu z rodziną i znajomymi,
 • „trening pamięci" (5 godzin lekcyjnych) - ćwiczenia usprawniające pamięć (krzyżówki, rebusy itp.).

3. Zajęcia z Nordic Walking - spacer z kijkami pod okiem trenera

 • Jest to bardzo popularna forma aktywności ruchowej osób starszych, jednakże niewielu seniorów uprawia go w sposób prawidłowy, co zamiast polepszać, może pogarszać ich stan zdrowia.
 • Pod okiem fachowej trenerki, doświadczonej w prowadzeniu grup seniorów uczestnicy treningów nabędą umiejętność prawidłowego chwytu, odpowiedniej regulacji długości kijków, właściwej sekwencji kroków, optymalnego tempa i długości trasy.

Czas trwania - 10 godzin lekcyjnych dla jednego uczestnika (raz w tygodniu 2 godziny).

Sposób organizacji zajęć:

 • Zajęcia warsztatowe zaplanowane są dla małych grup (ok. 10 osób), co gwarantuje aktywny udział wszystkich uczestników.
 • Zajęcia warsztatowe będą się odbywać w pomieszczeniach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, zapewniony zostanie drobny poczęstunek. Zajęcia z Nordic Walking będą się obywać na powietrzu.
 • Udział w całym projekcie jest bezpłatny.
 • Każdy z uczestników, który zakończy udział w projekcie (weźmie udział w wybranych przez siebie zajęciach) otrzyma w prezencie kijki do Nordic Walking, dzięki czemu będzie mógł kontynuować treningi we własnym zakresie.

Projekt pt. „Pracownia Kompetencji – Aktywny Senior" realizowany w okresie 01.06 - 31.12.2013 r. przez warszawską Fundację Pracownia Kompetencji skierowany jest do osób spełniających następujące kryteria: wiek 60+, brak zatrudnienia, wystarczający stopień sprawności zdrowotnej do udziału w zajęciach Nordic Walking.

Do pobrania:

 Materiały szkoleniowe:

Po co mi internet

Porady prawne i obywatelskie

Trening Pamięci 

Zdrowe Żywienie

Nordic Walking

Kuźnia Kompetencji Społecznych

 

 • Licencja Creative Commons 

Utwory zamieszczone na stronie są dostępne na Licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie nie komercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Raport ewaluacyjny znajdziecie Państwo tutaj

asos logo